معرفی هواساز

معرفی هواساز

هواساز یا AHU سیستمی است که سبب تنظیم هوا و ایجاد تهویه مطبوع به صورت کامل، و انتشار این هوای تازه به تمامی نقاط ساختمان می باشد. که دارای کاربرد بسیاری در مکان هایی از جمله بیمارستان ها، کارخانه ها، تالارها، هتل ها و… هستند. از انواع هواساز برای انجام ضدعفونی ها، سرمایش و گرمایش، توزیع مناسب هوا، تنظیم رطوبت محیط، تنظیم چگونگی توزیع و جهت هوای ورودی به ساختمان، فیلترینگ و تازه سازی هوا استفاده می شود.

تمامی انواع این سیستم، جعبه فلزی بزرگی اند که دارای اجزای خنک کننده و یا گرمایش، قفسه های فیلتر، دمپر، کانال ها و دمنده ها می باشند. عملکرد آن به صورتی است که با اتصال به کانال تهویه هوا، قابلیت حذف هوایی که فاقد مطبوعیت لازم است را دارد. البته لازم به ذکر است که این کانال در تمامی مدل های AHU موجود نبوده؛ که در این صورت، خروج هوای نامطلوب از درب ها و پنجره ها به صورت مستقیم صورت می گیرد.

دستگاه هواساز

انواع و کاربرد هواساز

انواع و کاربرد هواساز را در زیر بخوانید:

هواساز معمولی

ساده ترین مدل AHU، نوع معمولی است که متشکل از فن فوروارد، 4 ردیف کویل سرمایی و 2 ردیف کویل گرمایی است. کاربرد این نوع از هواسازها اصولا در ساختمان های صنعتی و تولیدی است.

هواساز فول فرش

یکی دیگر از مدل های هواساز، نوع فول فرش است، این سیستم دارای 3 ردیف کویل گرمایی و 6 ردیف کویل سرمایی به همراه فیلترهای آلومینیومی می باشد. کاربرد این نوع معمولا در مکان هایی مانند بیمارستان ها و دیگر محیط هایی است که دائما به هوای جدید و تازه احتیاج دارند.

هواساز هایژنیک

این مدل از ساختار ظاهری مانند مدل فول فرش دارند. تفاوت این مدل با مدل فول فرش در این است که نوع هایژنیک شامل فیلترهای اولپا و هپاست . جنس بدنه آنها، استیل است. فن نوع هایژنیک بلاگ فن می باشد. از این نوع هواساز در اتاق عمل و در کل در فضاهایی است که به طور دائم به هوای تمیز نیاز دارند.

معرفی هواسازخانگی

مدل هواساز خانگی نوع دیگر از این سیستم هستند که خود نیز به دو نوع بزرگ و کوچک تقسیم می شوند. AHU خانگی کوچک متشکل از کویل، دمنده و فیلتر هواست، که این فیلتر بکار رفته در AHU خانگی کوچک، به ترمینال یونیت نیز شناخته می شود. AHU خانگی بزرگ؛ تمامی حجم هوا را از بیرون دریافت کرده و در واقع هوای برگشتی به سمت آن ها برنمی گردد.

صنعتی

نوع صنعتی، از دیگر انواع هواساز هاست. از این مدل برای تولید هوای تازه و تمیز و همچنین سرمایش و گرمایش در ساختمان های صنعتی بزرگ و سالن های بزرگ همچون دانشگاه ها و بیمارستان ها استفاده می شود.

بکارگیری انواع دستگاه های هواساز در ساختمان های مختلف، موجب می گردد تا دیگر به استفاده ی جداگانه از سایر سیستم های تهویه هوا و همچنین سیستم سرمایشی و گرمایشی، احتیاجی نباشد. همچنین این امر، کاهش هزینه ها را نیز به همراه دارد. از آن جایی که AHU در ظرفیت های مختلفی موجود هستند،از دیگر مزیت های استفاده از آنها، می توان به پوشش دهی مفید آن ها برای تمامی محیط ها، چه بزرگ و چه کوچک اشاره داشت.

تهویه مطبوع , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *