معرفی یخساز

دستگاه یخساز در واقع ماشین صنعتی است که با آب وارد شده فرایند یخسازی را انجام می دهد. یخساز، آب ورودی را توسط سیستم تبرید به مدل های گوناگون یخ از جمله یخ پولکی، یخ حبه ای، یخ قالبی، یخ خرد و یخ پودری تبدیل می کند. یخ های ساخته شده در محفظه ای مخصوص، که در درون خود دستگاه یخساز قرار دارد نگهداری می شوند.

مصرف این یخ های تولید شده، مصارف انسانی است. به همین جهت می بایست موارد بهداشتی در تمامی مراحل تولید و در مخزن نگهداری یخ ها به صورت کامل رعایت گردد، تا یخ تولیدی نهایی، محصول بهداشتی باشد.

انواع یخساز

یخسازها به طور کلی به 4 نوع تقسیم بندی می شوند که عبارتند از:

پولکی

این یخساز در صنایع مختلفی از جمله مصارف معمولی، سیستم های برودتی بتن، صنعت ماهیگیری و شیلات، نگهداری از مواد غذایی، صنایع آزمایشگاهی و شیمیایی و… کاربرد فراوانی دارد.

پودری

در کشتارگاه های ذبح طیور و دام، آبمیوه فروشی ها و… مورد استفاده قرار می گیرد.

قالبی

در بچینگ بتن و در صنایع مواد غذایی همچون کشتارگاه های طیور و دام، لنج های ماهیگیری و… استفاده می شود.

حبه ای

این یخساز یخ تولیدی این دستگاه ها کاملا خوراکی است و برای مصارف خوراکی ، خنک کردن نوشیدنی ها مایعات و استفاده روزانه، کاربرد دارد.

معرفی یخسازمزایای استفاده از دستگاه یخساز صنعتی

  • از مهم ترین مزایای استفاده و بکارگیری از یخساز صنعتی به جهت یخسازی، صرفه جویی و کاهش هزینه های برق می باشد.
  • از دیگر مزایای استفاده از دستگاه یخساز، رعایت موازین بهداشتی، هم در تولید و هم در محیط کار است. در واقع یخسازی با دستگاه یخساز صنعتی، کاملا بهداشتی است.
  • یکی از دلایل افزایش راندمان کاری و تنظیم نظم محیط کار، استفاده و بکار گیری دستگاه یخساز است.
  • طراحی این سیستم به گونه ایست که در تمامی فصول ساز قابل استفاده می باشد.

شکل ظاهری دستگاه های یخساز صنعتی

شکل ظاهری دستگاه های یخساز صنعتی با توجه به نوع یخساز متفاوت است. ظاهر این دستگاه صنعتی یا به شکل یک مربع، یا به صورت مکعب و یا همچون یک ماشین پیچیده می باشد. البته باید این نکته را در نظر داشت که هر کدام از شرکت های تولید کننده یخساز، طراحی و شکل ظاهری خاص و متفاوتی را برای دستگاه تولیدی خود در نظر می گیرند، تا از سایر برند ها و شرکت ها متفاوت باشد.

روند کاری دستگاه یخساز صنعتی

اجزای اصلی شامل کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و پمپ می باشد که در کنار یکدیگر دارای عملکرد چرخه‌ای هستند. البته فرایند یخسازی دستگاه تنها توسط اجزای این چرخه انجام نمی گیرد. کار اصلی یخسازی به وسیله گاز تبرید صورت می گیرد. در واقع مهم ترین رکن تولید یخ توسط یخساز، گاز تبرید است. به طوری که در صورت عدم بکار گیری این گاز، دستگاه و چرخه یاد شده بازدهی نداشته و تولید یخ و یخسازی انجام نمی شود.

گاز تبرید در یخساز شروع به حرکت کرده و واکنش تبخیر و تقطیر را انجام می دهد. این عمل سبب سرد سازی و شروع یخسازی در دستگاه می شود. تکرار متناوب کلیه عملیات تعریف شده، سرانجام تولید انواع یخ را به همراه دارد.

یخساز , , , , ,

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *