سردخانه صنعتی

تعریف سردخانه صنعتی

سردخانه صنعتی فضایی است که در آن از مواد مختلف که امکان فاسد شدن آن ها در دمای بالا وجود دارد؛ نگهداری می شود. این مکان ها انواع مختلفی دارد. بعضی از آن ها دمای بالای صفر درجه دارند. اما بعضی ها دمای زیر صفر دارند که برای انجماد مواد مختلف نیز به کار می روند. نگهداری مواد مختلف در سردخانه ها و خارج کردن و وارد کردن از این فضا، نیازمند دقت و توجه فراوان است.

اجزای سردخانه

برای این که سردخانه بتواند کار خود را به درستی انجام دهد باید فضای آن به درستی طراحی شده و برای ساخت آن از بهترین اجرا استفاده نمود. چیلر یا همان دستگاه سرد کن  برای ساخت فضای سرمایشی به کار می روند. چیلر ها انواع مختلفی دارند اما برای فضا های صنعتی، معمولا از چیلر های تراکمی مانند چیلر هوا خنک استفاده می شود. تمامی مدل های چیلر تراکمی دارای ۴ بخش اصلی هستند. هر کدام از این اجزا با عملکرد خود سبب ایجاد سرمایش می شوند. در سردخانه ها به سبب این که سیکل تبرید وجود دارد؛ پیوسته سرما ایجاد شده و سبب می شد دما پایین نگه داشته شود.‌  در سیکل تبرید از مایع های مختلفی می توان استفاده کرد. ۴جز اصلی در سردخانه ها وجود دارد که در ادامه بیشتر درباره هر کدام از آن ها توصیه می دهیم.

سردخانهسردخانه

کمپرسور

یکی از مهم ترین بخش های که در چیلر وجود دارد؛ کمپرسور می باشد. کمپرسور یکی از اصلی ترین اجزای چرخه تبرید می باشد. این بخش سبب فشرده شدن مبرد که در حالت گاز است؛ می شود.

کندانسور

کندانسور بخشی است که سبب تغییر حالت فیزیکی مبرد می شود. در این بخش دمای گاز مبرد کاهش پیدا می کند و این گاز تبدیل به مایع می شود. این تغییر حالت مبرد، سبب می شود چرخه تبرید به صورت پیوسته ادامه پیدا کند. با روش های مختلفی گرمای مبرد گرفته شده و تبدیل به مایع می شود.

اواپراتور

یکی دیگر از بخش های چیلر ها اواپراتور می باشد. به این بخش دمنده نیز گفته می شود. این بخش، سرمای حاصل از گاز مبرد را به فضای سردخانه پخش می کنند. به غیر از این موارد که اشاره شد در سردخانه ها اجزای دیگری نیز وجود دارد. شیر انبساط و فن ها از جمله این اجزا می باشد. برای ساخت و طراحی انواع سردخانه های صنعتی با توجه به کارکردی که آن فضا دارد؛ از اجزای دیگری نیز استفاده می شود.

مقالات عمومی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *