چرا محصولات غذایی و دارویی در سردخانه نگهداری می شوند؟

انواع سردخانه ها برای ذخیره مواد غذایی و دارو هایی که برای حفظ خواص و تضمین سلامت باید در دمای کنترل شده ای نگهداری شوند، مورد استفاده قرار می گیرند. بدنه اصلی تجهیزات سردخانه ها را معمولا از فولاد ضد زنگ که مقاومت بالایی در برابر سرما دارد، می سازند. یکی از مهم ترین نکات در طراحی این تاسیسات به حداکثر رساندن فضای سردخانه با هدف فراهم کردن ظرفیت ذخیره سازی بالا است. در این مطلب قصد داریم شما را با مناسب ترین سیستم ‌های ذخیره‌ سازی مواد غذایی و دارویی آشنا کنیم.

مزایای نگهداری محصولات در سردخانه

سردخانهاستفاده از سردخانه برای نگهداری مواد غذایی و دارویی، حفظ زنجیره سرما و کیفیت محصولات، روشی بی نقص تلقی می شود. هدف این سردخانه های صنعتی اطمینان از اصل ذخیره سازی محصولات و ارائه آن ها با بالا ترین کیفیت به مشتریان است.

همان طور که می دانید، محصولاتی که احتمال فاسد شدن آن ها بالا است، باید حتما در محیطی با دمای ثابت و مشخص نگهداری شوند. زیرا تغییر دمای محصولات غذایی و دارویی باعث رشد میکروب ها و فاسد شدن آن ها می شود. در بیشتر مواقع سالم بودن یا نبودن یک محصول از ظاهر آن مشخص می شود؛ اما گاه تشخیص سلامت محصولات بسته بندی شده مانند دارو ها و مواد غذایی کارخانه ای، کار چندان آسانی نیست.

برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی، تمام عملیات زنجیره تامین، از حمل نقل و ذخیره کالا گرفته تا تحویل آن به مشتری، باید با حساسیت زیادی انجام شود. در حال حاضر بهترین روش برای حفظ سلامت و تضمین کیفیت محصولات مختلف، نگهداری از آن ها در سردخانه های پیشرفته و مدرن است. مهم ترین مزیت تاسیسات خودکار سردخانه ای امکان دسترسی مستقیم و راحت به محصولات ذخیره شده است. به این معنا که اپراتور ها می توانند به راحتی به قفسه ها و پالت های مختلف دسترسی داشته باشند.

نحوه انتخاب یک سردخانه مناسب

نحوه انتخاب یک سردخانه مناسبشما باید سیستمی را انتخاب کنید که ظرفیت ذخیره سازی را به حداکثر برساند و دسترسی به کالا ها و کنترل آن ها را  برای کارکنان آسان تر کند. برای تصمیم گیری درمورد این که کدام سیستم ذخیره سازی برای هدف کاری شما مناسب تر است، باید این موارد را مد نظر قرار دهید:

  1. حجم کالایی که قرار است در سردخانه ذخیره شود.
  2. فضای مورد نیاز برای نصب تعدادی ژنراتور و چیلر صنعتی
  3. محل ورود و خروج کالا ها
  4. فصلی بودن یا نبودن محصولات
  5. سیستم خروج آب و شیب های مناسب برای تخلیه آب حاصل از میعان

بیشتر شرکت ها برای صرفه جویی در هزینه ترجیح می دهند از سیستم های سردخانه ای غیر خودکار استفاده کنند. اما همان طور که می دانید مشکل اصلی این سیستم ها این است که اپراتور ها ناچار اند برای مدت زمانی طولانی در معرض هوای بسیار سرد قرار بگیرند و در بیشتر مواقع سلامتی آن ها دچار مشکل می شود. علاوه بر این، مدیریت سنتی کالا های ذخیره شده در سردخانه درصد خطای زیادی دارد و کنترل شرایط محصولات در چنین محیطی سخت است.

سردخانهبا توجه به موارد گفته شده می توانیم به این نتیجه برسیم که هرچند راه اندازی سیستم سردخانه خودکار هزینه نسبتا زیادی دارد، سرمایه گذاری در این زمینه مزایای بسیاری به همراه دارد. برخی از این مزایا عبارت اند از:

  1. به حداقل رساندن حضور فیزیکی پرسنل
  2. استفاده بهینه تر از فضای سردخانه
  3. دقت بیشتر در ردیابی و کنترل محصولات ذخیره شده
  4. افزایش بهره وری سردخانه و تجهیزات موجود در آن

جمع بندی

امروزه یکی از ضروری ترین و بهترین تاسیسات برای ذخیره سازی محصولات غذایی و دارویی سردخانه های مدرن هستند. این تاسیسات تاثیر بسزایی در حفظ کیفیت و خواص کالا های ذخیره شده دارند. راه اندازی سردخانه مدرن ممکن است در وهله اول دشوار به نظر برسد؛ اما با وجود تنوع در تجهیزات سردخانه ای از جمله چیلر صنعتی، یخ ساز، تونل انجماد، قفسه ها و … چندان سخت نیست. از آنجایی که قفسه ها سازه های ضروری برای مدیریت کارآمد کالا های ذخیره شده هستند، باید طوری طراحی شوند که علاوه بر بهینه سازی فضا و افزایش ظرفیت ذخیره سازی، جا به جایی کالا ها را نیز تسهیل کنند. در این نوشته علاوه بر مزایای استفاده از این سردخانه ها، نحوه صحیح انتخاب آن ها را نیز توضیح دادیم.

سردخانه, مقالات عمومی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *